E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschluppen vertrinken, versaufen (D)
Stammformen verschluppenverschlupptverschluppt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschluppen
duverschlupps
hien/si,hatt/etverschluppt
mirverschluppen
dirverschluppt
siverschluppen
Pass compos
echhuverschluppt
duhuesverschluppt
hien/si,hatt/ethuetverschluppt
mirhuverschluppt
dirhuttverschluppt
sihuverschluppt
Plus-que-parfait
echhatverschluppt
duhasverschluppt
hien/si,hatt/ethatverschluppt
mirhateverschluppt
dirhatverschluppt
sihateverschluppt
Futur I
echwäert verschluppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschluppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschluppen
dugéifsverschluppen
hien/si,hatt/etgéifverschluppen
mirgéifeverschluppen
dirgéiftverschluppen
sigéifeverschluppen
Conditionnel Pass compos
echhttverschluppt
duhssverschluppt
hien/si,hatt/ethttverschluppt
mirhätteverschluppt
dirhttverschluppt
sihätteverschluppt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschlupp!
Plurielverschluppt!
verschluppt
verschluppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverschluppt
dugëssverschluppt
hie/si,hatt/etgëttverschluppt
mirgiverschluppt
dirgittverschluppt
sigiverschluppt
Pass compos
echsiverschluppt ginn
dubassverschluppt ginn
hien/si,hatt/etassverschluppt ginn
mirsiverschluppt ginn
dirsiddverschluppt ginn
sisiverschluppt ginn
Plus-que-parfait
echwarverschluppt ginn
duwaarsverschluppt ginn
hien/si,hatt/etwarverschluppt ginn
mirwareverschluppt ginn
dirwaartverschluppt ginn
siwareverschluppt ginn
Futur I
echwäert verschluppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschluppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verschluppt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verschluppt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verschluppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschluppenschluppen
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles