E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschlupp-en vertrinken, versaufen (D)
Stammformen verschlupp-enverschlupp-tverschlupp-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschlupp-en
duverschlupp-s
hien/si,hatt/etverschlupp-t
mirverschlupp-en
dirverschlupp-t
siverschlupp-en
Pass compos
echhuverschlupp-t
duhuesverschlupp-t
hien/si,hatt/ethuetverschlupp-t
mirhuverschlupp-t
dirhuttverschlupp-t
sihuverschlupp-t
Plus-que-parfait
echhatverschlupp-t
duhasverschlupp-t
hien/si,hatt/ethatverschlupp-t
mirhateverschlupp-t
dirhatverschlupp-t
sihateverschlupp-t
Futur I
echwäert verschlupp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschlupp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschlupp-en
dugéifsverschlupp-en
hien/si,hatt/etgéifverschlupp-en
mirgéifeverschlupp-en
dirgéiftverschlupp-en
sigéifeverschlupp-en
Conditionnel Pass compos
echhttverschlupp-t
duhssverschlupp-t
hien/si,hatt/ethttverschlupp-t
mirhätteverschlupp-t
dirhttverschlupp-t
sihätteverschlupp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschlupp!
Plurielverschlupp-t!
verschlupp-t
verschlupp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverschlupp-t
dugëssverschlupp-t
hie/si,hatt/etgëttverschlupp-t
mirgiverschlupp-t
dirgittverschlupp-t
sigiverschlupp-t
Pass compos
echsiverschlupp-t ginn
dubassverschlupp-t ginn
hien/si,hatt/etassverschlupp-t ginn
mirsiverschlupp-t ginn
dirsiddverschlupp-t ginn
sisiverschlupp-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverschlupp-t ginn
duwaarsverschlupp-t ginn
hien/si,hatt/etwarverschlupp-t ginn
mirwareverschlupp-t ginn
dirwaartverschlupp-t ginn
siwareverschlupp-t ginn
Futur I
echwäert verschlupp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschlupp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verschlupp-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verschlupp-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verschlupp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschlupp-enschlupp-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles