E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofschmaachen abschmecken (D)dguster, goter (F)
Stammformen ofschmaachenschmaacht ofofgeschmaacht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmaachen of
duschmaachs of
hien/si,hatt/etschmaacht of
mirschmaachen of
dirschmaacht of
sischmaachen of
Pass compos
echhunnofgeschmaacht
duhuesofgeschmaacht
hien/si,hatt/ethuetofgeschmaacht
mirhunnofgeschmaacht
dirhuttofgeschmaacht
sihunnofgeschmaacht
Plus-que-parfait
echhatofgeschmaacht
duhasofgeschmaacht
hien/si,hatt/ethatofgeschmaacht
mirhatenofgeschmaacht
dirhatofgeschmaacht
sihatenofgeschmaacht
Futur I
echwäert ofschmaachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeschmaacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschmaachen
dugéifsofschmaachen
hien/si,hatt/etgéifofschmaachen
mirgéifenofschmaachen
dirgéiftofschmaachen
sigéifenofschmaachen
Conditionnel Pass compos
echhttofgeschmaacht
duhssofgeschmaacht
hien/si,hatt/ethttofgeschmaacht
mirhttenofgeschmaacht
dirhttofgeschmaacht
sihttenofgeschmaacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmaach of!
Plurielschmaacht of!
ofgeschmaacht
ofschmaachen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgeschmaacht
dugëssofgeschmaacht
hie/si,hatt/etgëttofgeschmaacht
mirginnofgeschmaacht
dirgittofgeschmaacht
siginnofgeschmaacht
Pass compos
echsinnofgeschmaacht ginn
dubassofgeschmaacht ginn
hien/si,hatt/etassofgeschmaacht ginn
mirsinnofgeschmaacht ginn
dirsiddofgeschmaacht ginn
sisinnofgeschmaacht ginn
Plus-que-parfait
echwarofgeschmaacht ginn
duwaarsofgeschmaacht ginn
hien/si,hatt/etwarofgeschmaacht ginn
mirwarenofgeschmaacht ginn
dirwaartofgeschmaacht ginn
siwarenofgeschmaacht ginn
Futur I
echwäert ofgeschmaacht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeschmaacht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgeschmaacht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgeschmaacht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgeschmaacht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schmaachen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles