E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schmaachen schmecken (D) – goter (F)
Stammformen schmaachenschmaachtgeschmaacht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmaachen
duschmaachs
hien/si,hatt/etschmaacht
mirschmaachen
dirschmaacht
sischmaachen
Pass compos
echhugeschmaacht
duhuesgeschmaacht
hien/si,hatt/ethuetgeschmaacht
mirhugeschmaacht
dirhuttgeschmaacht
sihugeschmaacht
Plus-que-parfait
echhatgeschmaacht
duhasgeschmaacht
hien/si,hatt/ethatgeschmaacht
mirhategeschmaacht
dirhatgeschmaacht
sihategeschmaacht
Futur I
echwäert schmaachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschmaacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschmaachen
dugéifsschmaachen
hien/si,hatt/etgéifschmaachen
mirgéifeschmaachen
dirgéiftschmaachen
sigéifeschmaachen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschmaacht
duhssgeschmaacht
hien/si,hatt/ethttgeschmaacht
mirhättegeschmaacht
dirhttgeschmaacht
sihättegeschmaacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmaach!
Plurielschmaacht!
geschmaacht
schmaachen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschmaacht
dugëssgeschmaacht
hie/si,hatt/etgëttgeschmaacht
mirgigeschmaacht
dirgittgeschmaacht
sigigeschmaacht
Pass compos
echsigeschmaacht ginn
dubassgeschmaacht ginn
hien/si,hatt/etassgeschmaacht ginn
mirsigeschmaacht ginn
dirsiddgeschmaacht ginn
sisigeschmaacht ginn
Plus-que-parfait
echwargeschmaacht ginn
duwaarsgeschmaacht ginn
hien/si,hatt/etwargeschmaacht ginn
mirwaregeschmaacht ginn
dirwaartgeschmaacht ginn
siwaregeschmaacht ginn
Futur I
echwäert geschmaacht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschmaacht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschmaacht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschmaacht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschmaacht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschmaachen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles