E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschmäerz-en verschmerzen (D)endurer (F)
Stammformen verschmäerz-enverschmäerz-tverschmäerz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverschmäerz-en
duverschmäerz
hien/si,hatt/etverschmäerz-t
mirverschmäerz-en
dirverschmäerz-t
siverschmäerz-en
Passé composé
echhuverschmäerz-t
duhuesverschmäerz-t
hien/si,hatt/ethuetverschmäerz-t
mirhuverschmäerz-t
dirhuttverschmäerz-t
sihuverschmäerz-t
Plus-que-parfait
echhatverschmäerz-t
duhasverschmäerz-t
hien/si,hatt/ethatverschmäerz-t
mirhateverschmäerz-t
dirhatverschmäerz-t
sihateverschmäerz-t
Futur I
echwäert verschmäerz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschmäerz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschmäerz-en
dugéifsverschmäerz-en
hien/si,hatt/etgéifverschmäerz-en
mirgéifeverschmäerz-en
dirgéiftverschmäerz-en
sigéifeverschmäerz-en
Conditionnel Passé composé
echhättverschmäerz-t
duhässverschmäerz-t
hien/si,hatt/ethättverschmäerz-t
mirhätteverschmäerz-t
dirhättverschmäerz-t
sihätteverschmäerz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschmäerz!
Plurielverschmäerz-t!
verschmäerz-t
verschmäerz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles