E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
agraféieren heften (D) – agrafer (F) – to baste/ append (E)
Stammformen agraféierenagraféiertagraféiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echagraféieren
duagraféiers
hien/si,hatt/etagraféiert
miragraféieren
diragraféiert
siagraféieren
Passé composé
echhunnagraféiert
duhuesagraféiert
hien/si,hatt/ethuetagraféiert
mirhunnagraféiert
dirhuttagraféiert
sihunnagraféiert
Plus-que-parfait
echhatagraféiert
duhasagraféiert
hien/si,hatt/ethatagraféiert
mirhatenagraféiert
dirhatagraféiert
sihatenagraféiert
Futur I
echwäert agraféieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agraféiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifagraféieren
dugéifsagraféieren
hien/si,hatt/etgéifagraféieren
mirgéifenagraféieren
dirgéiftagraféieren
sigéifenagraféieren
Conditionnel Passé composé
echhättagraféiert
duhässagraféiert
hien/si,hatt/ethättagraféiert
mirhättenagraféiert
dirhättagraféiert
sihättenagraféiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieragraféier!
Plurielagraféiert!
agraféiert
agraféieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnagraféiert
dugëssagraféiert
hie/si,hatt/etgëttagraféiert
mirginnagraféiert
dirgittagraféiert
siginnagraféiert
Passé composé
echsinnagraféiert ginn
dubassagraféiert ginn
hien/si,hatt/etassagraféiert ginn
mirsinnagraféiert ginn
dirsiddagraféiert ginn
sisinnagraféiert ginn
Plus-que-parfait
echwaragraféiert ginn
duwaarsagraféiert ginn
hien/si,hatt/etwaragraféiert ginn
mirwarenagraféiert ginn
dirwaartagraféiert ginn
siwarenagraféiert ginn
Futur I
echwäert agraféiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agraféiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif agraféiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif agraféiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier agraféiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles