E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aschmieren einreiben (D) – enduire, badigeonner (F)
Stammformen aschmierenschmiert anageschmiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmieren an
duschmiers an
hien/si,hatt/etschmiert an
mirschmieren an
dirschmiert an
sischmieren an
Pass compos
echhunnageschmiert
duhuesageschmiert
hien/si,hatt/ethuetageschmiert
mirhunnageschmiert
dirhuttageschmiert
sihunnageschmiert
Plus-que-parfait
echhatageschmiert
duhasageschmiert
hien/si,hatt/ethatageschmiert
mirhatenageschmiert
dirhatageschmiert
sihatenageschmiert
Futur I
echwäert aschmieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschmiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschmieren
dugéifsaschmieren
hien/si,hatt/etgéifaschmieren
mirgéifenaschmieren
dirgéiftaschmieren
sigéifenaschmieren
Conditionnel Pass compos
echhttageschmiert
duhssageschmiert
hien/si,hatt/ethttageschmiert
mirhttenageschmiert
dirhttageschmiert
sihttenageschmiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmier an!
Plurielschmiert an!
ageschmiert
aschmieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnageschmiert
dugëssageschmiert
hie/si,hatt/etgëttageschmiert
mirginnageschmiert
dirgittageschmiert
siginnageschmiert
Pass compos
echsinnageschmiert ginn
dubassageschmiert ginn
hien/si,hatt/etassageschmiert ginn
mirsinnageschmiert ginn
dirsiddageschmiert ginn
sisinnageschmiert ginn
Plus-que-parfait
echwarageschmiert ginn
duwaarsageschmiert ginn
hien/si,hatt/etwarageschmiert ginn
mirwarenageschmiert ginn
dirwaartageschmiert ginn
siwarenageschmiert ginn
Futur I
echwäert ageschmiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschmiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ageschmiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ageschmiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ageschmiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschmierenbischmierenbeschmierenschmierenuschmierenverschmierenzouschmieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles