E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausschmieren ausschmieren (D) – graisser (F)
Stammformen ausschmierenschmiert ausausgeschmiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmieren aus
duschmiers aus
hien/si,hatt/etschmiert aus
mirschmieren aus
dirschmiert aus
sischmieren aus
Pass compos
echhunnausgeschmiert
duhuesausgeschmiert
hien/si,hatt/ethuetausgeschmiert
mirhunnausgeschmiert
dirhuttausgeschmiert
sihunnausgeschmiert
Plus-que-parfait
echhatausgeschmiert
duhasausgeschmiert
hien/si,hatt/ethatausgeschmiert
mirhatenausgeschmiert
dirhatausgeschmiert
sihatenausgeschmiert
Futur I
echwäert ausschmieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeschmiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausschmieren
dugéifsausschmieren
hien/si,hatt/etgéifausschmieren
mirgéifenausschmieren
dirgéiftausschmieren
sigéifenausschmieren
Conditionnel Pass compos
echhttausgeschmiert
duhssausgeschmiert
hien/si,hatt/ethttausgeschmiert
mirhttenausgeschmiert
dirhttausgeschmiert
sihttenausgeschmiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmier aus!
Plurielschmiert aus!
ausgeschmiert
ausschmieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgeschmiert
dugëssausgeschmiert
hie/si,hatt/etgëttausgeschmiert
mirginnausgeschmiert
dirgittausgeschmiert
siginnausgeschmiert
Pass compos
echsinnausgeschmiert ginn
dubassausgeschmiert ginn
hien/si,hatt/etassausgeschmiert ginn
mirsinnausgeschmiert ginn
dirsiddausgeschmiert ginn
sisinnausgeschmiert ginn
Plus-que-parfait
echwarausgeschmiert ginn
duwaarsausgeschmiert ginn
hien/si,hatt/etwarausgeschmiert ginn
mirwarenausgeschmiert ginn
dirwaartausgeschmiert ginn
siwarenausgeschmiert ginn
Futur I
echwäert ausgeschmiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeschmiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgeschmiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgeschmiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgeschmiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschmierenbischmierenbeschmierenschmierenuschmierenverschmierenzouschmieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles