E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bischmieren sich einschmeicheln (D)flagorner (F)
Stammformen bischmierenschmiert bibigeschmiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmiere bi
duschmiers bi
hien/si,hatt/etschmiert bi
mirschmiere bi
dirschmiert bi
sischmiere bi
Pass compos
echhubigeschmiert
duhuesbigeschmiert
hien/si,hatt/ethuetbigeschmiert
mirhubigeschmiert
dirhuttbigeschmiert
sihubigeschmiert
Plus-que-parfait
echhatbigeschmiert
duhasbigeschmiert
hien/si,hatt/ethatbigeschmiert
mirhatebigeschmiert
dirhatbigeschmiert
sihatebigeschmiert
Futur I
echwäert bischmieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bigeschmiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbischmieren
dugéifsbischmieren
hien/si,hatt/etgéifbischmieren
mirgéifebischmieren
dirgéiftbischmieren
sigéifebischmieren
Conditionnel Pass compos
echhttbigeschmiert
duhssbigeschmiert
hien/si,hatt/ethttbigeschmiert
mirhättebigeschmiert
dirhttbigeschmiert
sihättebigeschmiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmier bi!
Plurielschmiert bi!
bigeschmiert
bischmieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibigeschmiert
dugëssbigeschmiert
hie/si,hatt/etgëttbigeschmiert
mirgibigeschmiert
dirgittbigeschmiert
sigibigeschmiert
Pass compos
echsibigeschmiert ginn
dubassbigeschmiert ginn
hien/si,hatt/etassbigeschmiert ginn
mirsibigeschmiert ginn
dirsiddbigeschmiert ginn
sisibigeschmiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbigeschmiert ginn
duwaarsbigeschmiert ginn
hien/si,hatt/etwarbigeschmiert ginn
mirwarebigeschmiert ginn
dirwaartbigeschmiert ginn
siwarebigeschmiert ginn
Futur I
echwäert bigeschmiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bigeschmiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif bigeschmiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif bigeschmiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier bigeschmiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschmierenausschmierenbeschmierenschmierenuschmierenverschmierenzouschmieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles