E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beschmieren beschmieren (D) – barbouiller, salir (F)
Stammformen beschmierenbeschmiertbeschmiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeschmieren
dubeschmiers
hien/si,hatt/etbeschmiert
mirbeschmieren
dirbeschmiert
sibeschmieren
Pass compos
echhubeschmiert
duhuesbeschmiert
hien/si,hatt/ethuetbeschmiert
mirhubeschmiert
dirhuttbeschmiert
sihubeschmiert
Plus-que-parfait
echhatbeschmiert
duhasbeschmiert
hien/si,hatt/ethatbeschmiert
mirhatebeschmiert
dirhatbeschmiert
sihatebeschmiert
Futur I
echwäert beschmieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschmiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeschmieren
dugéifsbeschmieren
hien/si,hatt/etgéifbeschmieren
mirgéifebeschmieren
dirgéiftbeschmieren
sigéifebeschmieren
Conditionnel Pass compos
echhttbeschmiert
duhssbeschmiert
hien/si,hatt/ethttbeschmiert
mirhättebeschmiert
dirhttbeschmiert
sihättebeschmiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeschmier!
Plurielbeschmiert!
beschmiert
beschmieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibeschmiert
dugëssbeschmiert
hie/si,hatt/etgëttbeschmiert
mirgibeschmiert
dirgittbeschmiert
sigibeschmiert
Pass compos
echsibeschmiert ginn
dubassbeschmiert ginn
hien/si,hatt/etassbeschmiert ginn
mirsibeschmiert ginn
dirsiddbeschmiert ginn
sisibeschmiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbeschmiert ginn
duwaarsbeschmiert ginn
hien/si,hatt/etwarbeschmiert ginn
mirwarebeschmiert ginn
dirwaartbeschmiert ginn
siwarebeschmiert ginn
Futur I
echwäert beschmiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschmiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif beschmiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif beschmiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier beschmiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschmierenausschmierenbischmierenschmierenuschmierenverschmierenzouschmieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles