E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uschmieren anschmieren (D)dnoncer, rapporter, rouler qn. (F)
Stammformen uschmierenschmiert unugeschmiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmieren un
duschmiers un
hien/si,hatt/etschmiert un
mirschmieren un
dirschmiert un
sischmieren un
Pass compos
echhunnugeschmiert
duhuesugeschmiert
hien/si,hatt/ethuetugeschmiert
mirhunnugeschmiert
dirhuttugeschmiert
sihunnugeschmiert
Plus-que-parfait
echhatugeschmiert
duhasugeschmiert
hien/si,hatt/ethatugeschmiert
mirhatenugeschmiert
dirhatugeschmiert
sihatenugeschmiert
Futur I
echwäert uschmieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeschmiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuschmieren
dugéifsuschmieren
hien/si,hatt/etgéifuschmieren
mirgéifenuschmieren
dirgéiftuschmieren
sigéifenuschmieren
Conditionnel Pass compos
echhttugeschmiert
duhssugeschmiert
hien/si,hatt/ethttugeschmiert
mirhttenugeschmiert
dirhttugeschmiert
sihttenugeschmiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmier un!
Plurielschmiert un!
ugeschmiert
uschmieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugeschmiert
dugëssugeschmiert
hie/si,hatt/etgëttugeschmiert
mirginnugeschmiert
dirgittugeschmiert
siginnugeschmiert
Pass compos
echsinnugeschmiert ginn
dubassugeschmiert ginn
hien/si,hatt/etassugeschmiert ginn
mirsinnugeschmiert ginn
dirsiddugeschmiert ginn
sisinnugeschmiert ginn
Plus-que-parfait
echwarugeschmiert ginn
duwaarsugeschmiert ginn
hien/si,hatt/etwarugeschmiert ginn
mirwarenugeschmiert ginn
dirwaartugeschmiert ginn
siwarenugeschmiert ginn
Futur I
echwäert ugeschmiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeschmiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugeschmiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugeschmiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugeschmiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschmierenausschmierenbischmierenbeschmierenschmierenverschmierenzouschmieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles