E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschmieren verschmieren (D)barbouiller, taler, souiller (F)
Stammformen verschmierenverschmiertverschmiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschmieren
duverschmiers
hien/si,hatt/etverschmiert
mirverschmieren
dirverschmiert
siverschmieren
Pass compos
echhuverschmiert
duhuesverschmiert
hien/si,hatt/ethuetverschmiert
mirhuverschmiert
dirhuttverschmiert
sihuverschmiert
Plus-que-parfait
echhatverschmiert
duhasverschmiert
hien/si,hatt/ethatverschmiert
mirhateverschmiert
dirhatverschmiert
sihateverschmiert
Futur I
echwäert verschmieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschmiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschmieren
dugéifsverschmieren
hien/si,hatt/etgéifverschmieren
mirgéifeverschmieren
dirgéiftverschmieren
sigéifeverschmieren
Conditionnel Pass compos
echhttverschmiert
duhssverschmiert
hien/si,hatt/ethttverschmiert
mirhätteverschmiert
dirhttverschmiert
sihätteverschmiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschmier!
Plurielverschmiert!
verschmiert
verschmieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverschmiert
dugëssverschmiert
hie/si,hatt/etgëttverschmiert
mirgiverschmiert
dirgittverschmiert
sigiverschmiert
Pass compos
echsiverschmiert ginn
dubassverschmiert ginn
hien/si,hatt/etassverschmiert ginn
mirsiverschmiert ginn
dirsiddverschmiert ginn
sisiverschmiert ginn
Plus-que-parfait
echwarverschmiert ginn
duwaarsverschmiert ginn
hien/si,hatt/etwarverschmiert ginn
mirwareverschmiert ginn
dirwaartverschmiert ginn
siwareverschmiert ginn
Futur I
echwäert verschmiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschmiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verschmiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verschmiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verschmiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschmierenausschmierenbischmierenbeschmierenschmierenuschmierenzouschmieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles