E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zouschmieren zuschmieren (D) – mastiquer (F)
Stammformen zouschmierenschmiert zouzougeschmiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmieren zou
duschmiers zou
hien/si,hatt/etschmiert zou
mirschmieren zou
dirschmiert zou
sischmieren zou
Pass compos
echhunnzougeschmiert
duhueszougeschmiert
hien/si,hatt/ethuetzougeschmiert
mirhunnzougeschmiert
dirhuttzougeschmiert
sihunnzougeschmiert
Plus-que-parfait
echhatzougeschmiert
duhaszougeschmiert
hien/si,hatt/ethatzougeschmiert
mirhatenzougeschmiert
dirhatzougeschmiert
sihatenzougeschmiert
Futur I
echwäert zouschmieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeschmiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouschmieren
dugéifszouschmieren
hien/si,hatt/etgéifzouschmieren
mirgéifenzouschmieren
dirgéiftzouschmieren
sigéifenzouschmieren
Conditionnel Pass compos
echhttzougeschmiert
duhsszougeschmiert
hien/si,hatt/ethttzougeschmiert
mirhttenzougeschmiert
dirhttzougeschmiert
sihttenzougeschmiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmier zou!
Plurielschmiert zou!
zougeschmiert
zouschmieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougeschmiert
dugësszougeschmiert
hie/si,hatt/etgëttzougeschmiert
mirginnzougeschmiert
dirgittzougeschmiert
siginnzougeschmiert
Pass compos
echsinnzougeschmiert ginn
dubasszougeschmiert ginn
hien/si,hatt/etasszougeschmiert ginn
mirsinnzougeschmiert ginn
dirsiddzougeschmiert ginn
sisinnzougeschmiert ginn
Plus-que-parfait
echwarzougeschmiert ginn
duwaarszougeschmiert ginn
hien/si,hatt/etwarzougeschmiert ginn
mirwarenzougeschmiert ginn
dirwaartzougeschmiert ginn
siwarenzougeschmiert ginn
Futur I
echwäert zougeschmiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeschmiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougeschmiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougeschmiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougeschmiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschmierenausschmierenbischmierenbeschmierenschmierenuschmierenverschmieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles