E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schmieren schmieren (D) – graisser (F)
Stammformen schmierenschmiertgeschmiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmieren
duschmiers
hien/si,hatt/etschmiert
mirschmieren
dirschmiert
sischmieren
Pass compos
echhugeschmiert
duhuesgeschmiert
hien/si,hatt/ethuetgeschmiert
mirhugeschmiert
dirhuttgeschmiert
sihugeschmiert
Plus-que-parfait
echhatgeschmiert
duhasgeschmiert
hien/si,hatt/ethatgeschmiert
mirhategeschmiert
dirhatgeschmiert
sihategeschmiert
Futur I
echwäert schmieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschmiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschmieren
dugéifsschmieren
hien/si,hatt/etgéifschmieren
mirgéifeschmieren
dirgéiftschmieren
sigéifeschmieren
Conditionnel Pass compos
echhttgeschmiert
duhssgeschmiert
hien/si,hatt/ethttgeschmiert
mirhättegeschmiert
dirhttgeschmiert
sihättegeschmiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmier!
Plurielschmiert!
geschmiert
schmieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschmiert
dugëssgeschmiert
hie/si,hatt/etgëttgeschmiert
mirgigeschmiert
dirgittgeschmiert
sigigeschmiert
Pass compos
echsigeschmiert ginn
dubassgeschmiert ginn
hien/si,hatt/etassgeschmiert ginn
mirsigeschmiert ginn
dirsiddgeschmiert ginn
sisigeschmiert ginn
Plus-que-parfait
echwargeschmiert ginn
duwaarsgeschmiert ginn
hien/si,hatt/etwargeschmiert ginn
mirwaregeschmiert ginn
dirwaartgeschmiert ginn
siwaregeschmiert ginn
Futur I
echwäert geschmiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschmiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschmiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschmiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschmiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschmierenausschmierenbischmierenbeschmierenuschmierenverschmierenzouschmieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles