E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schmier-en schmieren (D) – graisser (F)
Stammformen schmier-enschmier-tge-schmier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmier-en
duschmier-s
hien/si,hatt/etschmier-t
mirschmier-en
dirschmier-t
sischmier-en
Pass compos
echhuge-schmier-t
duhuesge-schmier-t
hien/si,hatt/ethuetge-schmier-t
mirhuge-schmier-t
dirhuttge-schmier-t
sihuge-schmier-t
Plus-que-parfait
echhatge-schmier-t
duhasge-schmier-t
hien/si,hatt/ethatge-schmier-t
mirhatege-schmier-t
dirhatge-schmier-t
sihatege-schmier-t
Futur I
echwäert schmier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schmier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschmier-en
dugéifsschmier-en
hien/si,hatt/etgéifschmier-en
mirgéifeschmier-en
dirgéiftschmier-en
sigéifeschmier-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schmier-t
duhssge-schmier-t
hien/si,hatt/ethttge-schmier-t
mirhättege-schmier-t
dirhttge-schmier-t
sihättege-schmier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmier!
Plurielschmier-t!
ge-schmier-t
schmier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-schmier-t
dugëssge-schmier-t
hie/si,hatt/etgëttge-schmier-t
mirgige-schmier-t
dirgittge-schmier-t
sigige-schmier-t
Pass compos
echsige-schmier-t ginn
dubassge-schmier-t ginn
hien/si,hatt/etassge-schmier-t ginn
mirsige-schmier-t ginn
dirsiddge-schmier-t ginn
sisige-schmier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-schmier-t ginn
duwaarsge-schmier-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-schmier-t ginn
mirwarege-schmier-t ginn
dirwaartge-schmier-t ginn
siwarege-schmier-t ginn
Futur I
echwäert ge-schmier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schmier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-schmier-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-schmier-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-schmier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschmier-enausschmier-enbischmier-enbeschmier-enuschmier-enverschmier-enzouschmier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles