E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerbrigelen zerprgeln (D) – se battre (F)
Stammformen zerbrigelenzerbrigeltzerbrigelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerbrigelen
duzerbrigels
hien/si,hatt/etzerbrigelt
mirzerbrigelen
dirzerbrigelt
sizerbrigelen
Pass compos
echhunnzerbrigelt
duhueszerbrigelt
hien/si,hatt/ethuetzerbrigelt
mirhunnzerbrigelt
dirhuttzerbrigelt
sihunnzerbrigelt
Plus-que-parfait
echhatzerbrigelt
duhaszerbrigelt
hien/si,hatt/ethatzerbrigelt
mirhatenzerbrigelt
dirhatzerbrigelt
sihatenzerbrigelt
Futur I
echwäert zerbrigelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerbrigelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerbrigelen
dugéifszerbrigelen
hien/si,hatt/etgéifzerbrigelen
mirgéifenzerbrigelen
dirgéiftzerbrigelen
sigéifenzerbrigelen
Conditionnel Pass compos
echhttzerbrigelt
duhsszerbrigelt
hien/si,hatt/ethttzerbrigelt
mirhttenzerbrigelt
dirhttzerbrigelt
sihttenzerbrigelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerbrigel!
Plurielzerbrigelt!
zerbrigelt
zerbrigelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzerbrigelt
dugësszerbrigelt
hie/si,hatt/etgëttzerbrigelt
mirginnzerbrigelt
dirgittzerbrigelt
siginnzerbrigelt
Pass compos
echsinnzerbrigelt ginn
dubasszerbrigelt ginn
hien/si,hatt/etasszerbrigelt ginn
mirsinnzerbrigelt ginn
dirsiddzerbrigelt ginn
sisinnzerbrigelt ginn
Plus-que-parfait
echwarzerbrigelt ginn
duwaarszerbrigelt ginn
hien/si,hatt/etwarzerbrigelt ginn
mirwarenzerbrigelt ginn
dirwaartzerbrigelt ginn
siwarenzerbrigelt ginn
Futur I
echwäert zerbrigelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerbrigelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerbrigelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerbrigelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zerbrigelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles