E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schminken schminken (D) – se maquiller (F)
Stammformen schminkenschminktgeschminkt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschminken
duschminks
hien/si,hatt/etschminkt
mirschminken
dirschminkt
sischminken
Pass compos
echhugeschminkt
duhuesgeschminkt
hien/si,hatt/ethuetgeschminkt
mirhugeschminkt
dirhuttgeschminkt
sihugeschminkt
Plus-que-parfait
echhatgeschminkt
duhasgeschminkt
hien/si,hatt/ethatgeschminkt
mirhategeschminkt
dirhatgeschminkt
sihategeschminkt
Futur I
echwäert schminken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschminkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschminken
dugéifsschminken
hien/si,hatt/etgéifschminken
mirgéifeschminken
dirgéiftschminken
sigéifeschminken
Conditionnel Pass compos
echhttgeschminkt
duhssgeschminkt
hien/si,hatt/ethttgeschminkt
mirhättegeschminkt
dirhttgeschminkt
sihättegeschminkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmink!
Plurielschminkt!
geschminkt
schminken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschminkt
dugëssgeschminkt
hie/si,hatt/etgëttgeschminkt
mirgigeschminkt
dirgittgeschminkt
sigigeschminkt
Pass compos
echsigeschminkt ginn
dubassgeschminkt ginn
hien/si,hatt/etassgeschminkt ginn
mirsigeschminkt ginn
dirsiddgeschminkt ginn
sisigeschminkt ginn
Plus-que-parfait
echwargeschminkt ginn
duwaarsgeschminkt ginn
hien/si,hatt/etwargeschminkt ginn
mirwaregeschminkt ginn
dirwaartgeschminkt ginn
siwaregeschminkt ginn
Futur I
echwäert geschminkt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschminkt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschminkt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschminkt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschminkt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschminken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles