E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schmonzen
Stammformen schmonzenschmonztgeschmonzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmonzen
duschmonz
hien/si,hatt/etschmonzt
mirschmonzen
dirschmonzt
sischmonzen
Pass compos
echhugeschmonzt
duhuesgeschmonzt
hien/si,hatt/ethuetgeschmonzt
mirhugeschmonzt
dirhuttgeschmonzt
sihugeschmonzt
Plus-que-parfait
echhatgeschmonzt
duhasgeschmonzt
hien/si,hatt/ethatgeschmonzt
mirhategeschmonzt
dirhatgeschmonzt
sihategeschmonzt
Futur I
echwäert schmonzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschmonzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschmonzen
dugéifsschmonzen
hien/si,hatt/etgéifschmonzen
mirgéifeschmonzen
dirgéiftschmonzen
sigéifeschmonzen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschmonzt
duhssgeschmonzt
hien/si,hatt/ethttgeschmonzt
mirhättegeschmonzt
dirhttgeschmonzt
sihättegeschmonzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmonz!
Plurielschmonzt!
geschmonzt
schmonzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles