E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aschmuggelen einschmuggeln (D)
Stammformen aschmuggelenschmuggelt anageschmuggelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschmuggelen an
duschmuggels an
hien/si,hatt/etschmuggelt an
mirschmuggelen an
dirschmuggelt an
sischmuggelen an
Pass compos
echhunnageschmuggelt
duhuesageschmuggelt
hien/si,hatt/ethuetageschmuggelt
mirhunnageschmuggelt
dirhuttageschmuggelt
sihunnageschmuggelt
Plus-que-parfait
echhatageschmuggelt
duhasageschmuggelt
hien/si,hatt/ethatageschmuggelt
mirhatenageschmuggelt
dirhatageschmuggelt
sihatenageschmuggelt
Modale Futur I
echwäert aschmuggelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ageschmuggelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschmuggelen
dugéifsaschmuggelen
hien/si,hatt/etgéifaschmuggelen
mirgéifenaschmuggelen
dirgéiftaschmuggelen
sigéifenaschmuggelen
Conditionnel pass compos
echhttageschmuggelt
duhssageschmuggelt
hien/si,hatt/ethttageschmuggelt
mirhttenageschmuggelt
dirhttageschmuggelt
sihttenageschmuggelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmuggel an!
Plurielschmuggelt an!
ageschmuggelt
aschmuggelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnageschmuggelt
dugëssageschmuggelt
hie/si,hatt/etgëttageschmuggelt
mirginnageschmuggelt
dirgittageschmuggelt
siginnageschmuggelt
Pass compos
echsinnageschmuggelt ginn
dubassageschmuggelt ginn
hien/si,hatt/etassageschmuggelt ginn
mirsinnageschmuggelt ginn
dirsiddageschmuggelt ginn
sisinnageschmuggelt ginn
Plus-que-parfait
echwarageschmuggelt ginn
duwaarsageschmuggelt ginn
hien/si,hatt/etwarageschmuggelt ginn
mirwarenageschmuggelt ginn
dirwaartageschmuggelt ginn
siwarenageschmuggelt ginn
Modale Futur I
echwäert ageschmuggelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ageschmuggelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ageschmuggelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ageschmuggelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ageschmuggelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eraschmuggelenschmuggelen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles