E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schnaarchen schnarchen (D)ronfler (F)
Stammformen schnaarchenschnaarchtgeschnaarcht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschnaarchen
duschnaarchs
hien/si,hatt/etschnaarcht
mirschnaarchen
dirschnaarcht
sischnaarchen
Pass compos
echhugeschnaarcht
duhuesgeschnaarcht
hien/si,hatt/ethuetgeschnaarcht
mirhugeschnaarcht
dirhuttgeschnaarcht
sihugeschnaarcht
Plus-que-parfait
echhatgeschnaarcht
duhasgeschnaarcht
hien/si,hatt/ethatgeschnaarcht
mirhategeschnaarcht
dirhatgeschnaarcht
sihategeschnaarcht
Futur I
echwäert schnaarchen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschnaarcht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschnaarchen
dugéifsschnaarchen
hien/si,hatt/etgéifschnaarchen
mirgéifeschnaarchen
dirgéiftschnaarchen
sigéifeschnaarchen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschnaarcht
duhssgeschnaarcht
hien/si,hatt/ethttgeschnaarcht
mirhättegeschnaarcht
dirhttgeschnaarcht
sihättegeschnaarcht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschnaarch!
Plurielschnaarcht!
geschnaarcht
schnaarchen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles