E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schnabbelen tuscheln (D)bavarder (F)
Stammformen schnabbelenschnabbeltgeschnabbelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschnabbelen
duschnabbels
hien/si,hatt/etschnabbelt
mirschnabbelen
dirschnabbelt
sischnabbelen
Pass compos
echhugeschnabbelt
duhuesgeschnabbelt
hien/si,hatt/ethuetgeschnabbelt
mirhugeschnabbelt
dirhuttgeschnabbelt
sihugeschnabbelt
Plus-que-parfait
echhatgeschnabbelt
duhasgeschnabbelt
hien/si,hatt/ethatgeschnabbelt
mirhategeschnabbelt
dirhatgeschnabbelt
sihategeschnabbelt
Futur I
echwäert schnabbelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschnabbelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschnabbelen
dugéifsschnabbelen
hien/si,hatt/etgéifschnabbelen
mirgéifeschnabbelen
dirgéiftschnabbelen
sigéifeschnabbelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschnabbelt
duhssgeschnabbelt
hien/si,hatt/ethttgeschnabbelt
mirhättegeschnabbelt
dirhttgeschnabbelt
sihättegeschnabbelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschnabbel!
Plurielschnabbelt!
geschnabbelt
schnabbelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschnabbelt
dugëssgeschnabbelt
hie/si,hatt/etgëttgeschnabbelt
mirgigeschnabbelt
dirgittgeschnabbelt
sigigeschnabbelt
Pass compos
echsigeschnabbelt ginn
dubassgeschnabbelt ginn
hien/si,hatt/etassgeschnabbelt ginn
mirsigeschnabbelt ginn
dirsiddgeschnabbelt ginn
sisigeschnabbelt ginn
Plus-que-parfait
echwargeschnabbelt ginn
duwaarsgeschnabbelt ginn
hien/si,hatt/etwargeschnabbelt ginn
mirwaregeschnabbelt ginn
dirwaartgeschnabbelt ginn
siwaregeschnabbelt ginn
Futur I
echwäert geschnabbelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschnabbelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschnabbelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschnabbelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschnabbelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles