E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uschnallen anschnallen (D)attacher, mettre la ceinture (F)
Stammformen uschnallenschnallt unugeschnallt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschnallen un
duschnalls un
hien/si,hatt/etschnallt un
mirschnallen un
dirschnallt un
sischnallen un
Pass compos
echhunnugeschnallt
duhuesugeschnallt
hien/si,hatt/ethuetugeschnallt
mirhunnugeschnallt
dirhuttugeschnallt
sihunnugeschnallt
Plus-que-parfait
echhatugeschnallt
duhasugeschnallt
hien/si,hatt/ethatugeschnallt
mirhatenugeschnallt
dirhatugeschnallt
sihatenugeschnallt
Futur I
echwäert uschnallen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeschnallt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuschnallen
dugéifsuschnallen
hien/si,hatt/etgéifuschnallen
mirgéifenuschnallen
dirgéiftuschnallen
sigéifenuschnallen
Conditionnel Pass compos
echhttugeschnallt
duhssugeschnallt
hien/si,hatt/ethttugeschnallt
mirhttenugeschnallt
dirhttugeschnallt
sihttenugeschnallt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschnall un!
Plurielschnallt un!
ugeschnallt
uschnallen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugeschnallt
dugëssugeschnallt
hie/si,hatt/etgëttugeschnallt
mirginnugeschnallt
dirgittugeschnallt
siginnugeschnallt
Pass compos
echsinnugeschnallt ginn
dubassugeschnallt ginn
hien/si,hatt/etassugeschnallt ginn
mirsinnugeschnallt ginn
dirsiddugeschnallt ginn
sisinnugeschnallt ginn
Plus-que-parfait
echwarugeschnallt ginn
duwaarsugeschnallt ginn
hien/si,hatt/etwarugeschnallt ginn
mirwarenugeschnallt ginn
dirwaartugeschnallt ginn
siwarenugeschnallt ginn
Futur I
echwäert ugeschnallt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeschnallt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugeschnallt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugeschnallt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugeschnallt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schnallen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles