E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
brill-éier-en glänzen (D)briller (F)to glare (E)
Stammformen brill-éier-enbrill-éier-tbrill-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbrill-éier-en
dubrill-éier-s
hien/si,hatt/etbrill-éier-t
mirbrill-éier-en
dirbrill-éier-t
sibrill-éier-en
Passé composé
echhubrill-éier-t
duhuesbrill-éier-t
hien/si,hatt/ethuetbrill-éier-t
mirhubrill-éier-t
dirhuttbrill-éier-t
sihubrill-éier-t
Plus-que-parfait
echhatbrill-éier-t
duhasbrill-éier-t
hien/si,hatt/ethatbrill-éier-t
mirhatebrill-éier-t
dirhatbrill-éier-t
sihatebrill-éier-t
Futur I
echwäert brill-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert brill-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrill-éier-en
dugéifsbrill-éier-en
hien/si,hatt/etgéifbrill-éier-en
mirgéifebrill-éier-en
dirgéiftbrill-éier-en
sigéifebrill-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättbrill-éier-t
duhässbrill-éier-t
hien/si,hatt/ethättbrill-éier-t
mirhättebrill-éier-t
dirhättbrill-éier-t
sihättebrill-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrill-éier!
Plurielbrill-éier-t!
brill-éier-t
brill-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles