E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
brochéieren broschieren, durchwirken (D)brocher qc. (F)
Stammformen brochéierenbrochéiertbrochéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbrochéieren
dubrochéiers
hien/si,hatt/etbrochéiert
mirbrochéieren
dirbrochéiert
sibrochéieren
Passé composé
echhubrochéiert
duhuesbrochéiert
hien/si,hatt/ethuetbrochéiert
mirhubrochéiert
dirhuttbrochéiert
sihubrochéiert
Plus-que-parfait
echhatbrochéiert
duhasbrochéiert
hien/si,hatt/ethatbrochéiert
mirhatebrochéiert
dirhatbrochéiert
sihatebrochéiert
Futur I
echwäert brochéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert brochéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrochéieren
dugéifsbrochéieren
hien/si,hatt/etgéifbrochéieren
mirgéifebrochéieren
dirgéiftbrochéieren
sigéifebrochéieren
Conditionnel Passé composé
echhättbrochéiert
duhässbrochéiert
hien/si,hatt/ethättbrochéiert
mirhättebrochéiert
dirhättbrochéiert
sihättebrochéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrochéier!
Plurielbrochéiert!
brochéiert
brochéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibrochéiert
dugëssbrochéiert
hie/si,hatt/etgëttbrochéiert
mirgibrochéiert
dirgittbrochéiert
sigibrochéiert
Passé composé
echsibrochéiert ginn
dubassbrochéiert ginn
hien/si,hatt/etassbrochéiert ginn
mirsibrochéiert ginn
dirsiddbrochéiert ginn
sisibrochéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbrochéiert ginn
duwaarsbrochéiert ginn
hien/si,hatt/etwarbrochéiert ginn
mirwarebrochéiert ginn
dirwaartbrochéiert ginn
siwarebrochéiert ginn
Futur I
echwäert brochéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert brochéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif brochéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif brochéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier brochéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles