E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matschneid-en mitschneiden (D)
Stammformen matschneid-enschnei-t matmatge-schnidd-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschneid-e mat
duschneit-s mat
hien/si,hatt/etschnei-t mat
mirschneid-e mat
dirschnei-t mat
sischneid-e mat
Pass compos
echhumatge-schnidd-en
duhuesmatge-schnidd-en
hien/si,hatt/ethuetmatge-schnidd-en
mirhumatge-schnidd-en
dirhuttmatge-schnidd-en
sihumatge-schnidd-en
Plus-que-parfait
echhatmatge-schnidd-en
duhasmatge-schnidd-en
hien/si,hatt/ethatmatge-schnidd-en
mirhatematge-schnidd-en
dirhatmatge-schnidd-en
sihatematge-schnidd-en
Futur I
echwäert matschneid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-schnidd-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatschneid-en
dugéifsmatschneid-en
hien/si,hatt/etgéifmatschneid-en
mirgéifematschneid-en
dirgéiftmatschneid-en
sigéifematschneid-en
Conditionnel Pass compos
echhttmatge-schnidd-en
duhssmatge-schnidd-en
hien/si,hatt/ethttmatge-schnidd-en
mirhättematge-schnidd-en
dirhttmatge-schnidd-en
sihättematge-schnidd-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschneit mat!
Plurielschnei-t mat!
matge-schnidd-en
matschneid-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschneid-enausschneid-enbeschneid-enduerchschneid-enerausschneid-enerofschneid-enewechschneid-eniwwerschneid-enofschneid-enopschneid-enschneid-enuschneid-enverschneid-envirschneid-enzerschneid-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles