E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schneiden schneiden (D) – couper (F) – cut (E) – cortar (P)
Stammformen schneidenschneitgeschnidden
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschneiden
duschneits
hien/si,hatt/etschneit
mirschneiden
dirschneit
sischneiden
Pass compos
echhugeschnidden
duhuesgeschnidden
hien/si,hatt/ethuetgeschnidden
mirhugeschnidden
dirhuttgeschnidden
sihugeschnidden
Plus-que-parfait
echhatgeschnidden
duhasgeschnidden
hien/si,hatt/ethatgeschnidden
mirhategeschnidden
dirhatgeschnidden
sihategeschnidden
Futur I
echwäert schneiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschnidden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschneiden
dugéifsschneiden
hien/si,hatt/etgéifschneiden
mirgéifeschneiden
dirgéiftschneiden
sigéifeschneiden
Conditionnel Pass compos
echhttgeschnidden
duhssgeschnidden
hien/si,hatt/ethttgeschnidden
mirhättegeschnidden
dirhttgeschnidden
sihättegeschnidden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschneit!
Plurielschneit!
geschnidden
schneiden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschnidden
dugëssgeschnidden
hie/si,hatt/etgëttgeschnidden
mirgigeschnidden
dirgittgeschnidden
sigigeschnidden
Pass compos
echsigeschnidde ginn
dubassgeschnidde ginn
hien/si,hatt/etassgeschnidde ginn
mirsigeschnidde ginn
dirsiddgeschnidde ginn
sisigeschnidde ginn
Plus-que-parfait
echwargeschnidde ginn
duwaarsgeschnidde ginn
hien/si,hatt/etwargeschnidde ginn
mirwaregeschnidde ginn
dirwaartgeschnidde ginn
siwaregeschnidde ginn
Futur I
echwäert geschnidde ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschnidde gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschnidden
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschnidde ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschnidde ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschneidenausschneidenbeschneidenduerchschneidenerausschneidenerofschneidenewechschneideniwwerschneidenmatschneidenofschneidenopschneidenuschneidenverschneidenvirschneidenzerschneiden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles