E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zouschneideren zuschneidern (D)
Stammformen zouschneiderenschneidert zouzougeschneidert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschneideren zou
duschneiders zou
hien/si,hatt/etschneidert zou
mirschneideren zou
dirschneidert zou
sischneideren zou
Pass compos
echhunnzougeschneidert
duhueszougeschneidert
hien/si,hatt/ethuetzougeschneidert
mirhunnzougeschneidert
dirhuttzougeschneidert
sihunnzougeschneidert
Plus-que-parfait
echhatzougeschneidert
duhaszougeschneidert
hien/si,hatt/ethatzougeschneidert
mirhatenzougeschneidert
dirhatzougeschneidert
sihatenzougeschneidert
Futur I
echwäert zouschneideren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeschneidert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouschneideren
dugéifszouschneideren
hien/si,hatt/etgéifzouschneideren
mirgéifenzouschneideren
dirgéiftzouschneideren
sigéifenzouschneideren
Conditionnel Pass compos
echhttzougeschneidert
duhsszougeschneidert
hien/si,hatt/ethttzougeschneidert
mirhttenzougeschneidert
dirhttzougeschneidert
sihttenzougeschneidert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschneider zou!
Plurielschneidert zou!
zougeschneidert
zouschneideren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougeschneidert
dugësszougeschneidert
hie/si,hatt/etgëttzougeschneidert
mirginnzougeschneidert
dirgittzougeschneidert
siginnzougeschneidert
Pass compos
echsinnzougeschneidert ginn
dubasszougeschneidert ginn
hien/si,hatt/etasszougeschneidert ginn
mirsinnzougeschneidert ginn
dirsiddzougeschneidert ginn
sisinnzougeschneidert ginn
Plus-que-parfait
echwarzougeschneidert ginn
duwaarszougeschneidert ginn
hien/si,hatt/etwarzougeschneidert ginn
mirwarenzougeschneidert ginn
dirwaartzougeschneidert ginn
siwarenzougeschneidert ginn
Futur I
echwäert zougeschneidert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeschneidert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougeschneidert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougeschneidert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougeschneidert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schneideren
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles