E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schneideren schneidern (D)coudre (F)
Stammformen schneiderenschneidertgeschneidert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschneideren
duschneiders
hien/si,hatt/etschneidert
mirschneideren
dirschneidert
sischneideren
Pass compos
echhugeschneidert
duhuesgeschneidert
hien/si,hatt/ethuetgeschneidert
mirhugeschneidert
dirhuttgeschneidert
sihugeschneidert
Plus-que-parfait
echhatgeschneidert
duhasgeschneidert
hien/si,hatt/ethatgeschneidert
mirhategeschneidert
dirhatgeschneidert
sihategeschneidert
Futur I
echwäert schneideren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschneidert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschneideren
dugéifsschneideren
hien/si,hatt/etgéifschneideren
mirgéifeschneideren
dirgéiftschneideren
sigéifeschneideren
Conditionnel Pass compos
echhttgeschneidert
duhssgeschneidert
hien/si,hatt/ethttgeschneidert
mirhättegeschneidert
dirhttgeschneidert
sihättegeschneidert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschneider!
Plurielschneidert!
geschneidert
schneideren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschneidert
dugëssgeschneidert
hie/si,hatt/etgëttgeschneidert
mirgigeschneidert
dirgittgeschneidert
sigigeschneidert
Pass compos
echsigeschneidert ginn
dubassgeschneidert ginn
hien/si,hatt/etassgeschneidert ginn
mirsigeschneidert ginn
dirsiddgeschneidert ginn
sisigeschneidert ginn
Plus-que-parfait
echwargeschneidert ginn
duwaarsgeschneidert ginn
hien/si,hatt/etwargeschneidert ginn
mirwaregeschneidert ginn
dirwaartgeschneidert ginn
siwaregeschneidert ginn
Futur I
echwäert geschneidert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschneidert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschneidert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschneidert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschneidert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zouschneideren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles