E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beschnŽppelen beschneiden (D)tailler, ťtÍer, couper (F)
Stammformen beschnŽppelenbeschnŽppeltbeschnŽppelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echbeschnŽppelen
dubeschnŽppels
hien/si,hatt/etbeschnŽppelt
mirbeschnŽppelen
dirbeschnŽppelt
sibeschnŽppelen
Passť composť
echhubeschnŽppelt
duhuesbeschnŽppelt
hien/si,hatt/ethuetbeschnŽppelt
mirhubeschnŽppelt
dirhuttbeschnŽppelt
sihubeschnŽppelt
Plus-que-parfait
echhatbeschnŽppelt
duhasbeschnŽppelt
hien/si,hatt/ethatbeschnŽppelt
mirhatebeschnŽppelt
dirhatbeschnŽppelt
sihatebeschnŽppelt
Futur I
echwäert beschnŽppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschnŽppelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeschnŽppelen
dugéifsbeschnŽppelen
hien/si,hatt/etgéifbeschnŽppelen
mirgéifebeschnŽppelen
dirgéiftbeschnŽppelen
sigéifebeschnŽppelen
Conditionnel Passť composť
echhšttbeschnŽppelt
duhšssbeschnŽppelt
hien/si,hatt/ethšttbeschnŽppelt
mirhättebeschnŽppelt
dirhšttbeschnŽppelt
sihättebeschnŽppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierbeschnŽppel!
PlurielbeschnŽppelt!
beschnŽppelt
beschnŽppelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgibeschnŽppelt
dugëssbeschnŽppelt
hie/si,hatt/etgëttbeschnŽppelt
mirgibeschnŽppelt
dirgittbeschnŽppelt
sigibeschnŽppelt
Passť composť
echsibeschnŽppelt ginn
dubassbeschnŽppelt ginn
hien/si,hatt/etassbeschnŽppelt ginn
mirsibeschnŽppelt ginn
dirsiddbeschnŽppelt ginn
sisibeschnŽppelt ginn
Plus-que-parfait
echwarbeschnŽppelt ginn
duwaarsbeschnŽppelt ginn
hien/si,hatt/etwarbeschnŽppelt ginn
mirwarebeschnŽppelt ginn
dirwaartbeschnŽppelt ginn
siwarebeschnŽppelt ginn
Futur I
echwäert beschnŽppelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschnŽppelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif beschnŽppelt
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif beschnŽppelt ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier beschnŽppelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausschnŽppelenofschnŽppelenschnŽppelenverschnŽppelenzerschnŽppelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles