E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausschnŽppelen ausschneiden (D)dťcouper qch. (F)
Stammformen erausschnŽppelenschnŽppelt erauserausgeschnŽppelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echschnŽppelen eraus
duschnŽppels eraus
hien/si,hatt/etschnŽppelt eraus
mirschnŽppelen eraus
dirschnŽppelt eraus
sischnŽppelen eraus
Passť composť
echhunnerausgeschnŽppelt
duhueserausgeschnŽppelt
hien/si,hatt/ethueterausgeschnŽppelt
mirhunnerausgeschnŽppelt
dirhutterausgeschnŽppelt
sihunnerausgeschnŽppelt
Plus-que-parfait
echhaterausgeschnŽppelt
duhaserausgeschnŽppelt
hien/si,hatt/ethaterausgeschnŽppelt
mirhatenerausgeschnŽppelt
dirhaterausgeschnŽppelt
sihatenerausgeschnŽppelt
Futur I
echwäert erausschnŽppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgeschnŽppelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausschnŽppelen
dugéifserausschnŽppelen
hien/si,hatt/etgéiferausschnŽppelen
mirgéifenerausschnŽppelen
dirgéifterausschnŽppelen
sigéifenerausschnŽppelen
Conditionnel Passť composť
echhštterausgeschnŽppelt
duhšsserausgeschnŽppelt
hien/si,hatt/ethštterausgeschnŽppelt
mirhšttenerausgeschnŽppelt
dirhštterausgeschnŽppelt
sihšttenerausgeschnŽppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierschnŽppel eraus!
PlurielschnŽppelt eraus!
erausgeschnŽppelt
erausschnŽppelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnerausgeschnŽppelt
dugësserausgeschnŽppelt
hie/si,hatt/etgëtterausgeschnŽppelt
mirginnerausgeschnŽppelt
dirgitterausgeschnŽppelt
siginnerausgeschnŽppelt
Passť composť
echsinnerausgeschnŽppelt ginn
dubasserausgeschnŽppelt ginn
hien/si,hatt/etasserausgeschnŽppelt ginn
mirsinnerausgeschnŽppelt ginn
dirsidderausgeschnŽppelt ginn
sisinnerausgeschnŽppelt ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgeschnŽppelt ginn
duwaarserausgeschnŽppelt ginn
hien/si,hatt/etwarerausgeschnŽppelt ginn
mirwarenerausgeschnŽppelt ginn
dirwaarterausgeschnŽppelt ginn
siwarenerausgeschnŽppelt ginn
Futur I
echwäert erausgeschnŽppelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgeschnŽppelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif erausgeschnŽppelt
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif erausgeschnŽppelt ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier erausgeschnŽppelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschnŽppelenofschnŽppelenschnŽppelenverschnŽppelenzerschnŽppelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles