E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschnŽppelen verschneiden (D)
Stammformen verschnŽppelenverschnŽppeltverschnŽppelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echverschnŽppelen
duverschnŽppels
hien/si,hatt/etverschnŽppelt
mirverschnŽppelen
dirverschnŽppelt
siverschnŽppelen
Passť composť
echhuverschnŽppelt
duhuesverschnŽppelt
hien/si,hatt/ethuetverschnŽppelt
mirhuverschnŽppelt
dirhuttverschnŽppelt
sihuverschnŽppelt
Plus-que-parfait
echhatverschnŽppelt
duhasverschnŽppelt
hien/si,hatt/ethatverschnŽppelt
mirhateverschnŽppelt
dirhatverschnŽppelt
sihateverschnŽppelt
Futur I
echwäert verschnŽppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschnŽppelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschnŽppelen
dugéifsverschnŽppelen
hien/si,hatt/etgéifverschnŽppelen
mirgéifeverschnŽppelen
dirgéiftverschnŽppelen
sigéifeverschnŽppelen
Conditionnel Passť composť
echhšttverschnŽppelt
duhšssverschnŽppelt
hien/si,hatt/ethšttverschnŽppelt
mirhätteverschnŽppelt
dirhšttverschnŽppelt
sihätteverschnŽppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverschnŽppel!
PlurielverschnŽppelt!
verschnŽppelt
verschnŽppelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgiverschnŽppelt
dugëssverschnŽppelt
hie/si,hatt/etgëttverschnŽppelt
mirgiverschnŽppelt
dirgittverschnŽppelt
sigiverschnŽppelt
Passť composť
echsiverschnŽppelt ginn
dubassverschnŽppelt ginn
hien/si,hatt/etassverschnŽppelt ginn
mirsiverschnŽppelt ginn
dirsiddverschnŽppelt ginn
sisiverschnŽppelt ginn
Plus-que-parfait
echwarverschnŽppelt ginn
duwaarsverschnŽppelt ginn
hien/si,hatt/etwarverschnŽppelt ginn
mirwareverschnŽppelt ginn
dirwaartverschnŽppelt ginn
siwareverschnŽppelt ginn
Futur I
echwäert verschnŽppelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschnŽppelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif verschnŽppelt
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif verschnŽppelt ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier verschnŽppelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschnŽppelenerausschnŽppelenofschnŽppelenschnŽppelenzerschnŽppelen
Remarquen (intern)
fr: Łbersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles