E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schnėssen tratschen (D) – bavarder (F)
Stammformen schnėssenschnėsstgeschnėsst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschnėssen
duschnėss
hien/si,hatt/etschnėsst
mirschnėssen
dirschnėsst
sischnėssen
Passé composé
echhugeschnėsst
duhuesgeschnėsst
hien/si,hatt/ethuetgeschnėsst
mirhugeschnėsst
dirhuttgeschnėsst
sihugeschnėsst
Plus-que-parfait
echhatgeschnėsst
duhasgeschnėsst
hien/si,hatt/ethatgeschnėsst
mirhategeschnėsst
dirhatgeschnėsst
sihategeschnėsst
Futur I
echwäert schnėssen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschnėsst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschnėssen
dugéifsschnėssen
hien/si,hatt/etgéifschnėssen
mirgéifeschnėssen
dirgéiftschnėssen
sigéifeschnėssen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschnėsst
duhässgeschnėsst
hien/si,hatt/ethättgeschnėsst
mirhättegeschnėsst
dirhättgeschnėsst
sihättegeschnėsst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschnėss!
Plurielschnėsst!
geschnėsst
schnėssen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigeschnėsst
dugëssgeschnėsst
hie/si,hatt/etgëttgeschnėsst
mirgigeschnėsst
dirgittgeschnėsst
sigigeschnėsst
Passé composé
echsigeschnėsst ginn
dubassgeschnėsst ginn
hien/si,hatt/etassgeschnėsst ginn
mirsigeschnėsst ginn
dirsiddgeschnėsst ginn
sisigeschnėsst ginn
Plus-que-parfait
echwargeschnėsst ginn
duwaarsgeschnėsst ginn
hien/si,hatt/etwargeschnėsst ginn
mirwaregeschnėsst ginn
dirwaartgeschnėsst ginn
siwaregeschnėsst ginn
Futur I
echwäert geschnėsst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschnėsst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif geschnėsst
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif geschnėsst ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier geschnėsst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles