E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schniewelen reden (D)parler (F)
Stammformen schniewelenschnieweltgeschniewelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschniewelen
duschniewels
hien/si,hatt/etschniewelt
mirschniewelen
dirschniewelt
sischniewelen
Pass compos
echhugeschniewelt
duhuesgeschniewelt
hien/si,hatt/ethuetgeschniewelt
mirhugeschniewelt
dirhuttgeschniewelt
sihugeschniewelt
Plus-que-parfait
echhatgeschniewelt
duhasgeschniewelt
hien/si,hatt/ethatgeschniewelt
mirhategeschniewelt
dirhatgeschniewelt
sihategeschniewelt
Futur I
echwäert schniewelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschniewelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschniewelen
dugéifsschniewelen
hien/si,hatt/etgéifschniewelen
mirgéifeschniewelen
dirgéiftschniewelen
sigéifeschniewelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschniewelt
duhssgeschniewelt
hien/si,hatt/ethttgeschniewelt
mirhättegeschniewelt
dirhttgeschniewelt
sihättegeschniewelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschniewel!
Plurielschniewelt!
geschniewelt
schniewelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles