E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schnupperen schnuppern (D)humer (F)
Stammformen schnupperenschnuppertgeschnuppert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschnupperen
duschnuppers
hien/si,hatt/etschnuppert
mirschnupperen
dirschnuppert
sischnupperen
Pass compos
echhugeschnuppert
duhuesgeschnuppert
hien/si,hatt/ethuetgeschnuppert
mirhugeschnuppert
dirhuttgeschnuppert
sihugeschnuppert
Plus-que-parfait
echhatgeschnuppert
duhasgeschnuppert
hien/si,hatt/ethatgeschnuppert
mirhategeschnuppert
dirhatgeschnuppert
sihategeschnuppert
Futur I
echwäert schnupperen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschnuppert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschnupperen
dugéifsschnupperen
hien/si,hatt/etgéifschnupperen
mirgéifeschnupperen
dirgéiftschnupperen
sigéifeschnupperen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschnuppert
duhssgeschnuppert
hien/si,hatt/ethttgeschnuppert
mirhättegeschnuppert
dirhttgeschnuppert
sihättegeschnuppert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschnupper!
Plurielschnuppert!
geschnuppert
schnupperen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschnuppert
dugëssgeschnuppert
hie/si,hatt/etgëttgeschnuppert
mirgigeschnuppert
dirgittgeschnuppert
sigigeschnuppert
Pass compos
echsigeschnuppert ginn
dubassgeschnuppert ginn
hien/si,hatt/etassgeschnuppert ginn
mirsigeschnuppert ginn
dirsiddgeschnuppert ginn
sisigeschnuppert ginn
Plus-que-parfait
echwargeschnuppert ginn
duwaarsgeschnuppert ginn
hien/si,hatt/etwargeschnuppert ginn
mirwaregeschnuppert ginn
dirwaartgeschnuppert ginn
siwaregeschnuppert ginn
Futur I
echwäert geschnuppert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschnuppert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschnuppert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschnuppert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschnuppert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles