E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schockéieren schockieren (D) – choquer, traumatiser (F)
Stammformen schockéierenschockéiertschockéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschockéieren
duschockéiers
hien/si,hatt/etschockéiert
mirschockéieren
dirschockéiert
sischockéieren
Passé composé
echhuschockéiert
duhuesschockéiert
hien/si,hatt/ethuetschockéiert
mirhuschockéiert
dirhuttschockéiert
sihuschockéiert
Plus-que-parfait
echhatschockéiert
duhasschockéiert
hien/si,hatt/ethatschockéiert
mirhateschockéiert
dirhatschockéiert
sihateschockéiert
Futur I
echwäert schockéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schockéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschockéieren
dugéifsschockéieren
hien/si,hatt/etgéifschockéieren
mirgéifeschockéieren
dirgéiftschockéieren
sigéifeschockéieren
Conditionnel Passé composé
echhättschockéiert
duhässschockéiert
hien/si,hatt/ethättschockéiert
mirhätteschockéiert
dirhättschockéiert
sihätteschockéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschockéier!
Plurielschockéiert!
schockéiert
schockéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgischockéiert
dugëssschockéiert
hie/si,hatt/etgëttschockéiert
mirgischockéiert
dirgittschockéiert
sigischockéiert
Passé composé
echsischockéiert ginn
dubassschockéiert ginn
hien/si,hatt/etassschockéiert ginn
mirsischockéiert ginn
dirsiddschockéiert ginn
sisischockéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarschockéiert ginn
duwaarsschockéiert ginn
hien/si,hatt/etwarschockéiert ginn
mirwareschockéiert ginn
dirwaartschockéiert ginn
siwareschockéiert ginn
Futur I
echwäert schockéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schockéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif schockéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif schockéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier schockéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles