E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schock-éier-en schockieren (D) – choquer, traumatiser (F)
Stammformen schock-éier-enschock-éier-tschock-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschock-éier-en
duschock-éier-s
hien/si,hatt/etschock-éier-t
mirschock-éier-en
dirschock-éier-t
sischock-éier-en
Passé composé
echhuschock-éier-t
duhuesschock-éier-t
hien/si,hatt/ethuetschock-éier-t
mirhuschock-éier-t
dirhuttschock-éier-t
sihuschock-éier-t
Plus-que-parfait
echhatschock-éier-t
duhasschock-éier-t
hien/si,hatt/ethatschock-éier-t
mirhateschock-éier-t
dirhatschock-éier-t
sihateschock-éier-t
Futur I
echwäert schock-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schock-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschock-éier-en
dugéifsschock-éier-en
hien/si,hatt/etgéifschock-éier-en
mirgéifeschock-éier-en
dirgéiftschock-éier-en
sigéifeschock-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättschock-éier-t
duhässschock-éier-t
hien/si,hatt/ethättschock-éier-t
mirhätteschock-éier-t
dirhättschock-éier-t
sihätteschock-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschock-éier!
Plurielschock-éier-t!
schock-éier-t
schock-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgischock-éier-t
dugëssschock-éier-t
hie/si,hatt/etgëttschock-éier-t
mirgischock-éier-t
dirgittschock-éier-t
sigischock-éier-t
Passé composé
echsischock-éier-t ginn
dubassschock-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassschock-éier-t ginn
mirsischock-éier-t ginn
dirsiddschock-éier-t ginn
sisischock-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarschock-éier-t ginn
duwaarsschock-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarschock-éier-t ginn
mirwareschock-éier-t ginn
dirwaartschock-éier-t ginn
siwareschock-éier-t ginn
Futur I
echwäert schock-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schock-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif schock-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif schock-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier schock-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles