E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schoteren reiben (D)frotter (F)
Stammformen schoterenschotertgeschotert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschoteren
duschoters
hien/si,hatt/etschotert
mirschoteren
dirschotert
sischoteren
Pass compos
echsigeschotert
dubassgeschotert
hien/si,hatt/etassgeschotert
mirsigeschotert
dirsiddgeschotert
sisigeschotert
Plus-que-parfait
echwargeschotert
duwaarsgeschotert
hien/si,hatt/etwargeschotert
mirwaregeschotert
dirwaartgeschotert
siwaregeschotert
Futur I
echwäert schoteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschotert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschoteren
dugéifsschoteren
hien/si,hatt/etgéifschoteren
mirgéifeschoteren
dirgéiftschoteren
sigéifeschoteren
Conditionnel Pass compos
echwiergeschotert
duwiersgeschotert
hien/si,hatt/etwiergeschotert
mirwieregeschotert
dirwiertgeschotert
siwieregeschotert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschoter!
Plurielschotert!
geschotert
schoteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verschoteren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles