E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mschoulen umschulen (D) – reconvertir qn, orienter, recycler qn. (F)
Stammformen mschoulenschoult mmgeschoult
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschoulen m
duschouls m
hien/si,hatt/etschoult m
mirschoulen m
dirschoult m
sischoulen m
Pass compos
echhunnmgeschoult
duhuesmgeschoult
hien/si,hatt/ethuetmgeschoult
mirhunnmgeschoult
dirhuttmgeschoult
sihunnmgeschoult
Plus-que-parfait
echhatmgeschoult
duhasmgeschoult
hien/si,hatt/ethatmgeschoult
mirhatenmgeschoult
dirhatmgeschoult
sihatenmgeschoult
Futur I
echwäert mschoulen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeschoult hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmschoulen
dugéifsmschoulen
hien/si,hatt/etgéifmschoulen
mirgéifenmschoulen
dirgéiftmschoulen
sigéifenmschoulen
Conditionnel Pass compos
echhttmgeschoult
duhssmgeschoult
hien/si,hatt/ethttmgeschoult
mirhttenmgeschoult
dirhttmgeschoult
sihttenmgeschoult
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschoul m!
Plurielschoult m!
mgeschoult
mschoulen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmgeschoult
dugëssmgeschoult
hie/si,hatt/etgëttmgeschoult
mirginnmgeschoult
dirgittmgeschoult
siginnmgeschoult
Pass compos
echsinnmgeschoult ginn
dubassmgeschoult ginn
hien/si,hatt/etassmgeschoult ginn
mirsinnmgeschoult ginn
dirsiddmgeschoult ginn
sisinnmgeschoult ginn
Plus-que-parfait
echwarmgeschoult ginn
duwaarsmgeschoult ginn
hien/si,hatt/etwarmgeschoult ginn
mirwarenmgeschoult ginn
dirwaartmgeschoult ginn
siwarenmgeschoult ginn
Futur I
echwäert mgeschoult ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeschoult gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mgeschoult
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mgeschoult ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mgeschoult ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschoulenschoulen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles