E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schoulen schulen (D) – duquer (F)
Stammformen schoulenschoultgeschoult
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschoulen
duschouls
hien/si,hatt/etschoult
mirschoulen
dirschoult
sischoulen
Pass compos
echhugeschoult
duhuesgeschoult
hien/si,hatt/ethuetgeschoult
mirhugeschoult
dirhuttgeschoult
sihugeschoult
Plus-que-parfait
echhatgeschoult
duhasgeschoult
hien/si,hatt/ethatgeschoult
mirhategeschoult
dirhatgeschoult
sihategeschoult
Futur I
echwäert schoulen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschoult hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschoulen
dugéifsschoulen
hien/si,hatt/etgéifschoulen
mirgéifeschoulen
dirgéiftschoulen
sigéifeschoulen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschoult
duhssgeschoult
hien/si,hatt/ethttgeschoult
mirhättegeschoult
dirhttgeschoult
sihättegeschoult
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschoul!
Plurielschoult!
geschoult
schoulen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschoult
dugëssgeschoult
hie/si,hatt/etgëttgeschoult
mirgigeschoult
dirgittgeschoult
sigigeschoult
Pass compos
echsigeschoult ginn
dubassgeschoult ginn
hien/si,hatt/etassgeschoult ginn
mirsigeschoult ginn
dirsiddgeschoult ginn
sisigeschoult ginn
Plus-que-parfait
echwargeschoult ginn
duwaarsgeschoult ginn
hien/si,hatt/etwargeschoult ginn
mirwaregeschoult ginn
dirwaartgeschoult ginn
siwaregeschoult ginn
Futur I
echwäert geschoult ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschoult gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschoult
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschoult ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschoult ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschoulenmschoulen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles