E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schoul-en schulen (D) – duquer (F)
Stammformen schoul-enschoul-tge-schoul-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschoul-en
duschoul-s
hien/si,hatt/etschoul-t
mirschoul-en
dirschoul-t
sischoul-en
Pass compos
echhuge-schoul-t
duhuesge-schoul-t
hien/si,hatt/ethuetge-schoul-t
mirhuge-schoul-t
dirhuttge-schoul-t
sihuge-schoul-t
Plus-que-parfait
echhatge-schoul-t
duhasge-schoul-t
hien/si,hatt/ethatge-schoul-t
mirhatege-schoul-t
dirhatge-schoul-t
sihatege-schoul-t
Futur I
echwäert schoul-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schoul-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschoul-en
dugéifsschoul-en
hien/si,hatt/etgéifschoul-en
mirgéifeschoul-en
dirgéiftschoul-en
sigéifeschoul-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schoul-t
duhssge-schoul-t
hien/si,hatt/ethttge-schoul-t
mirhättege-schoul-t
dirhttge-schoul-t
sihättege-schoul-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschoul!
Plurielschoul-t!
ge-schoul-t
schoul-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-schoul-t
dugëssge-schoul-t
hie/si,hatt/etgëttge-schoul-t
mirgige-schoul-t
dirgittge-schoul-t
sigige-schoul-t
Pass compos
echsige-schoul-t ginn
dubassge-schoul-t ginn
hien/si,hatt/etassge-schoul-t ginn
mirsige-schoul-t ginn
dirsiddge-schoul-t ginn
sisige-schoul-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-schoul-t ginn
duwaarsge-schoul-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-schoul-t ginn
mirwarege-schoul-t ginn
dirwaartge-schoul-t ginn
siwarege-schoul-t ginn
Futur I
echwäert ge-schoul-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schoul-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-schoul-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-schoul-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-schoul-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschoul-enmschoul-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles