E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschoun-en verschonen (D)faire grce qn. de qch (F)
Stammformen verschoun-enverschoun-tverschoun-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschoun-en
duverschoun-s
hien/si,hatt/etverschoun-t
mirverschoun-en
dirverschoun-t
siverschoun-en
Pass compos
echhuverschoun-t
duhuesverschoun-t
hien/si,hatt/ethuetverschoun-t
mirhuverschoun-t
dirhuttverschoun-t
sihuverschoun-t
Plus-que-parfait
echhatverschoun-t
duhasverschoun-t
hien/si,hatt/ethatverschoun-t
mirhateverschoun-t
dirhatverschoun-t
sihateverschoun-t
Futur I
echwäert verschoun-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschoun-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschoun-en
dugéifsverschoun-en
hien/si,hatt/etgéifverschoun-en
mirgéifeverschoun-en
dirgéiftverschoun-en
sigéifeverschoun-en
Conditionnel Pass compos
echhttverschoun-t
duhssverschoun-t
hien/si,hatt/ethttverschoun-t
mirhätteverschoun-t
dirhttverschoun-t
sihätteverschoun-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschoun!
Plurielverschoun-t!
verschoun-t
verschoun-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverschoun-t
dugëssverschoun-t
hie/si,hatt/etgëttverschoun-t
mirgiverschoun-t
dirgittverschoun-t
sigiverschoun-t
Pass compos
echsiverschoun-t ginn
dubassverschoun-t ginn
hien/si,hatt/etassverschoun-t ginn
mirsiverschoun-t ginn
dirsiddverschoun-t ginn
sisiverschoun-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverschoun-t ginn
duwaarsverschoun-t ginn
hien/si,hatt/etwarverschoun-t ginn
mirwareverschoun-t ginn
dirwaartverschoun-t ginn
siwareverschoun-t ginn
Futur I
echwäert verschoun-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschoun-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verschoun-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verschoun-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verschoun-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schoun-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles