E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schrafféieren schraffieren (D)hacher (F)
Stammformen schrafféierenschrafféiertschrafféiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschrafféieren
duschrafféiers
hien/si,hatt/etschrafféiert
mirschrafféieren
dirschrafféiert
sischrafféieren
Passé composé
echhuschrafféiert
duhuesschrafféiert
hien/si,hatt/ethuetschrafféiert
mirhuschrafféiert
dirhuttschrafféiert
sihuschrafféiert
Plus-que-parfait
echhatschrafféiert
duhasschrafféiert
hien/si,hatt/ethatschrafféiert
mirhateschrafféiert
dirhatschrafféiert
sihateschrafféiert
Futur I
echwäert schrafféieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schrafféiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschrafféieren
dugéifsschrafféieren
hien/si,hatt/etgéifschrafféieren
mirgéifeschrafféieren
dirgéiftschrafféieren
sigéifeschrafféieren
Conditionnel Passé composé
echhättschrafféiert
duhässschrafféiert
hien/si,hatt/ethättschrafféiert
mirhätteschrafféiert
dirhättschrafféiert
sihätteschrafféiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschrafféier!
Plurielschrafféiert!
schrafféiert
schrafféieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgischrafféiert
dugëssschrafféiert
hie/si,hatt/etgëttschrafféiert
mirgischrafféiert
dirgittschrafféiert
sigischrafféiert
Passé composé
echsischrafféiert ginn
dubassschrafféiert ginn
hien/si,hatt/etassschrafféiert ginn
mirsischrafféiert ginn
dirsiddschrafféiert ginn
sisischrafféiert ginn
Plus-que-parfait
echwarschrafféiert ginn
duwaarsschrafféiert ginn
hien/si,hatt/etwarschrafféiert ginn
mirwareschrafféiert ginn
dirwaartschrafféiert ginn
siwareschrafféiert ginn
Futur I
echwäert schrafféiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schrafféiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif schrafféiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif schrafféiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier schrafféiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles