E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aschränk-en einschränken, sich einschränken (D)restreindre, se restreindre (F)
Stammformen aschränk-enschränk-t anage-schränk-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschränk-en an
duschränk-s an
hien/si,hatt/etschränk-t an
mirschränk-en an
dirschränk-t an
sischränk-en an
Passé composé
echhunnage-schränk-t
duhuesage-schränk-t
hien/si,hatt/ethuetage-schränk-t
mirhunnage-schränk-t
dirhuttage-schränk-t
sihunnage-schränk-t
Plus-que-parfait
echhatage-schränk-t
duhasage-schränk-t
hien/si,hatt/ethatage-schränk-t
mirhatenage-schränk-t
dirhatage-schränk-t
sihatenage-schränk-t
Futur I
echwäert aschränk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-schränk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschränk-en
dugéifsaschränk-en
hien/si,hatt/etgéifaschränk-en
mirgéifenaschränk-en
dirgéiftaschränk-en
sigéifenaschränk-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-schränk-t
duhässage-schränk-t
hien/si,hatt/ethättage-schränk-t
mirhättenage-schränk-t
dirhättage-schränk-t
sihättenage-schränk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschränk an!
Plurielschränk-t an!
age-schränk-t
aschränk-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnage-schränk-t
dugëssage-schränk-t
hie/si,hatt/etgëttage-schränk-t
mirginnage-schränk-t
dirgittage-schränk-t
siginnage-schränk-t
Passé composé
echsinnage-schränk-t ginn
dubassage-schränk-t ginn
hien/si,hatt/etassage-schränk-t ginn
mirsinnage-schränk-t ginn
dirsiddage-schränk-t ginn
sisinnage-schränk-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-schränk-t ginn
duwaarsage-schränk-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-schränk-t ginn
mirwarenage-schränk-t ginn
dirwaartage-schränk-t ginn
siwarenage-schränk-t ginn
Futur I
echwäert age-schränk-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-schränk-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif age-schränk-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif age-schränk-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier age-schränk-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschränk-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles