E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schrappen
Stammformen schrappenschrapptgeschrappt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschrappen
duschrapps
hien/si,hatt/etschrappt
mirschrappen
dirschrappt
sischrappen
Pass compos
echhugeschrappt
duhuesgeschrappt
hien/si,hatt/ethuetgeschrappt
mirhugeschrappt
dirhuttgeschrappt
sihugeschrappt
Plus-que-parfait
echhatgeschrappt
duhasgeschrappt
hien/si,hatt/ethatgeschrappt
mirhategeschrappt
dirhatgeschrappt
sihategeschrappt
Futur I
echwäert schrappen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschrappt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschrappen
dugéifsschrappen
hien/si,hatt/etgéifschrappen
mirgéifeschrappen
dirgéiftschrappen
sigéifeschrappen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschrappt
duhssgeschrappt
hien/si,hatt/ethttgeschrappt
mirhättegeschrappt
dirhttgeschrappt
sihättegeschrappt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschrapp!
Plurielschrappt!
geschrappt
schrappen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschrappt
dugëssgeschrappt
hie/si,hatt/etgëttgeschrappt
mirgigeschrappt
dirgittgeschrappt
sigigeschrappt
Pass compos
echsigeschrappt ginn
dubassgeschrappt ginn
hien/si,hatt/etassgeschrappt ginn
mirsigeschrappt ginn
dirsiddgeschrappt ginn
sisigeschrappt ginn
Plus-que-parfait
echwargeschrappt ginn
duwaarsgeschrappt ginn
hien/si,hatt/etwargeschrappt ginn
mirwaregeschrappt ginn
dirwaartgeschrappt ginn
siwaregeschrappt ginn
Futur I
echwäert geschrappt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschrappt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschrappt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschrappt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschrappt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles