E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschrauwen verschrauben (D)visser, boulonner (F)
Stammformen verschrauwenverschrauftverschrauft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschrauwen
duverschraufs
hien/si,hatt/etverschrauft
mirverschrauwen
dirverschrauft
siverschrauwen
Pass compos
echhuverschrauft
duhuesverschrauft
hien/si,hatt/ethuetverschrauft
mirhuverschrauft
dirhuttverschrauft
sihuverschrauft
Plus-que-parfait
echhatverschrauft
duhasverschrauft
hien/si,hatt/ethatverschrauft
mirhateverschrauft
dirhatverschrauft
sihateverschrauft
Futur I
echwäert verschrauwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschrauft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschrauwen
dugéifsverschrauwen
hien/si,hatt/etgéifverschrauwen
mirgéifeverschrauwen
dirgéiftverschrauwen
sigéifeverschrauwen
Conditionnel Pass compos
echhttverschrauft
duhssverschrauft
hien/si,hatt/ethttverschrauft
mirhätteverschrauft
dirhttverschrauft
sihätteverschrauft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschrauf!
Plurielverschrauft!
verschrauft
verschrauwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverschrauft
dugëssverschrauft
hie/si,hatt/etgëttverschrauft
mirgiverschrauft
dirgittverschrauft
sigiverschrauft
Pass compos
echsiverschrauft ginn
dubassverschrauft ginn
hien/si,hatt/etassverschrauft ginn
mirsiverschrauft ginn
dirsiddverschrauft ginn
sisiverschrauft ginn
Plus-que-parfait
echwarverschrauft ginn
duwaarsverschrauft ginn
hien/si,hatt/etwarverschrauft ginn
mirwareverschrauft ginn
dirwaartverschrauft ginn
siwareverschrauft ginn
Futur I
echwäert verschrauft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschrauft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verschrauft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verschrauft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verschrauft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschrauwenerofschrauweneropschrauwenschrauwenuschrauwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles