E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schrauwen schrauben (D)visser (F)
Stammformen schrauwenschrauftgeschrauft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschrauwen
duschraufs
hien/si,hatt/etschrauft
mirschrauwen
dirschrauft
sischrauwen
Pass compos
echhugeschrauft
duhuesgeschrauft
hien/si,hatt/ethuetgeschrauft
mirhugeschrauft
dirhuttgeschrauft
sihugeschrauft
Plus-que-parfait
echhatgeschrauft
duhasgeschrauft
hien/si,hatt/ethatgeschrauft
mirhategeschrauft
dirhatgeschrauft
sihategeschrauft
Futur I
echwäert schrauwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschrauft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschrauwen
dugéifsschrauwen
hien/si,hatt/etgéifschrauwen
mirgéifeschrauwen
dirgéiftschrauwen
sigéifeschrauwen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschrauft
duhssgeschrauft
hien/si,hatt/ethttgeschrauft
mirhättegeschrauft
dirhttgeschrauft
sihättegeschrauft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschrauf!
Plurielschrauft!
geschrauft
schrauwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschrauft
dugëssgeschrauft
hie/si,hatt/etgëttgeschrauft
mirgigeschrauft
dirgittgeschrauft
sigigeschrauft
Pass compos
echsigeschrauft ginn
dubassgeschrauft ginn
hien/si,hatt/etassgeschrauft ginn
mirsigeschrauft ginn
dirsiddgeschrauft ginn
sisigeschrauft ginn
Plus-que-parfait
echwargeschrauft ginn
duwaarsgeschrauft ginn
hien/si,hatt/etwargeschrauft ginn
mirwaregeschrauft ginn
dirwaartgeschrauft ginn
siwaregeschrauft ginn
Futur I
echwäert geschrauft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschrauft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschrauft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschrauft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschrauft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschrauwenerofschrauweneropschrauwenuschrauwenverschrauwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles