E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aggrav-éier-en verschlimmern (D)aggraver (F)to aggravate (E)
Stammformen aggrav-éier-enaggrav-éier-taggrav-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaggrav-éier-en
duaggrav-éier-s
hien/si,hatt/etaggrav-éier-t
miraggrav-éier-en
diraggrav-éier-t
siaggrav-éier-en
Passé composé
echhunnaggrav-éier-t
duhuesaggrav-éier-t
hien/si,hatt/ethuetaggrav-éier-t
mirhunnaggrav-éier-t
dirhuttaggrav-éier-t
sihunnaggrav-éier-t
Plus-que-parfait
echhataggrav-éier-t
duhasaggrav-éier-t
hien/si,hatt/ethataggrav-éier-t
mirhatenaggrav-éier-t
dirhataggrav-éier-t
sihatenaggrav-éier-t
Futur I
echwäert aggrav-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aggrav-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaggrav-éier-en
dugéifsaggrav-éier-en
hien/si,hatt/etgéifaggrav-éier-en
mirgéifenaggrav-éier-en
dirgéiftaggrav-éier-en
sigéifenaggrav-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättaggrav-éier-t
duhässaggrav-éier-t
hien/si,hatt/ethättaggrav-éier-t
mirhättenaggrav-éier-t
dirhättaggrav-éier-t
sihättenaggrav-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraggrav-éier!
Plurielaggrav-éier-t!
aggrav-éier-t
aggrav-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaggrav-éier-t
dugëssaggrav-éier-t
hie/si,hatt/etgëttaggrav-éier-t
mirginnaggrav-éier-t
dirgittaggrav-éier-t
siginnaggrav-éier-t
Passé composé
echsinnaggrav-éier-t ginn
dubassaggrav-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassaggrav-éier-t ginn
mirsinnaggrav-éier-t ginn
dirsiddaggrav-éier-t ginn
sisinnaggrav-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaraggrav-éier-t ginn
duwaarsaggrav-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaraggrav-éier-t ginn
mirwarenaggrav-éier-t ginn
dirwaartaggrav-éier-t ginn
siwarenaggrav-éier-t ginn
Futur I
echwäert aggrav-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aggrav-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif aggrav-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif aggrav-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier aggrav-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles