E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
brodéieren sticken (D)broder (F)to emrboider/stitch (E)
Stammformen brodéierenbrodéiertbrodéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbrodéieren
dubrodéiers
hien/si,hatt/etbrodéiert
mirbrodéieren
dirbrodéiert
sibrodéieren
Passé composé
echhubrodéiert
duhuesbrodéiert
hien/si,hatt/ethuetbrodéiert
mirhubrodéiert
dirhuttbrodéiert
sihubrodéiert
Plus-que-parfait
echhatbrodéiert
duhasbrodéiert
hien/si,hatt/ethatbrodéiert
mirhatebrodéiert
dirhatbrodéiert
sihatebrodéiert
Futur I
echwäert brodéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert brodéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrodéieren
dugéifsbrodéieren
hien/si,hatt/etgéifbrodéieren
mirgéifebrodéieren
dirgéiftbrodéieren
sigéifebrodéieren
Conditionnel Passé composé
echhättbrodéiert
duhässbrodéiert
hien/si,hatt/ethättbrodéiert
mirhättebrodéiert
dirhättbrodéiert
sihättebrodéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrodéier!
Plurielbrodéiert!
brodéiert
brodéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibrodéiert
dugëssbrodéiert
hie/si,hatt/etgëttbrodéiert
mirgibrodéiert
dirgittbrodéiert
sigibrodéiert
Passé composé
echsibrodéiert ginn
dubassbrodéiert ginn
hien/si,hatt/etassbrodéiert ginn
mirsibrodéiert ginn
dirsiddbrodéiert ginn
sisibrodéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbrodéiert ginn
duwaarsbrodéiert ginn
hien/si,hatt/etwarbrodéiert ginn
mirwarebrodéiert ginn
dirwaartbrodéiert ginn
siwarebrodéiert ginn
Futur I
echwäert brodéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert brodéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif brodéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif brodéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier brodéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles