E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schréien abschrägen (D)biseauter qc. (F)to chamfer (E)
Stammformen schréienschréitgeschréit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschréien
duschréis
hien/si,hatt/etschréit
mirschréien
dirschréit
sischréien
Passé composé
echhugeschréit
duhuesgeschréit
hien/si,hatt/ethuetgeschréit
mirhugeschréit
dirhuttgeschréit
sihugeschréit
Plus-que-parfait
echhatgeschréit
duhasgeschréit
hien/si,hatt/ethatgeschréit
mirhategeschréit
dirhatgeschréit
sihategeschréit
Futur I
echwäert schréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschréien
dugéifsschréien
hien/si,hatt/etgéifschréien
mirgéifeschréien
dirgéiftschréien
sigéifeschréien
Conditionnel Passé composé
echhättgeschréit
duhässgeschréit
hien/si,hatt/ethättgeschréit
mirhättegeschréit
dirhättgeschréit
sihättegeschréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschréi!
Plurielschréit!
geschréit
schréien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigeschréit
dugëssgeschréit
hie/si,hatt/etgëttgeschréit
mirgigeschréit
dirgittgeschréit
sigigeschréit
Passé composé
echsigeschréit ginn
dubassgeschréit ginn
hien/si,hatt/etassgeschréit ginn
mirsigeschréit ginn
dirsiddgeschréit ginn
sisigeschréit ginn
Plus-que-parfait
echwargeschréit ginn
duwaarsgeschréit ginn
hien/si,hatt/etwargeschréit ginn
mirwaregeschréit ginn
dirwaartgeschréit ginn
siwaregeschréit ginn
Futur I
echwäert geschréit ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschréit gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif geschréit
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif geschréit ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier geschréit ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschréien
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles