E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerschréipsen zerschrammen (D)égratigner (F)
Stammformen zerschréipsenzerschréipstzerschréipst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerschréipsen
duzerschréips
hien/si,hatt/etzerschréipst
mirzerschréipsen
dirzerschréipst
sizerschréipsen
Passé composé
echhunnzerschréipst
duhueszerschréipst
hien/si,hatt/ethuetzerschréipst
mirhunnzerschréipst
dirhuttzerschréipst
sihunnzerschréipst
Plus-que-parfait
echhatzerschréipst
duhaszerschréipst
hien/si,hatt/ethatzerschréipst
mirhatenzerschréipst
dirhatzerschréipst
sihatenzerschréipst
Futur I
echwäert zerschréipsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerschréipst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerschréipsen
dugéifszerschréipsen
hien/si,hatt/etgéifzerschréipsen
mirgéifenzerschréipsen
dirgéiftzerschréipsen
sigéifenzerschréipsen
Conditionnel Passé composé
echhättzerschréipst
duhässzerschréipst
hien/si,hatt/ethättzerschréipst
mirhättenzerschréipst
dirhättzerschréipst
sihättenzerschréipst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerschréips!
Plurielzerschréipst!
zerschréipst
zerschréipsen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzerschréipst
dugësszerschréipst
hie/si,hatt/etgëttzerschréipst
mirginnzerschréipst
dirgittzerschréipst
siginnzerschréipst
Passé composé
echsinnzerschréipst ginn
dubasszerschréipst ginn
hien/si,hatt/etasszerschréipst ginn
mirsinnzerschréipst ginn
dirsiddzerschréipst ginn
sisinnzerschréipst ginn
Plus-que-parfait
echwarzerschréipst ginn
duwaarszerschréipst ginn
hien/si,hatt/etwarzerschréipst ginn
mirwarenzerschréipst ginn
dirwaartzerschréipst ginn
siwarenzerschréipst ginn
Futur I
echwäert zerschréipst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerschréipst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zerschréipst
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zerschréipst ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zerschréipst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schréipsen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles